Загадковий острів Хортиця – колиска Запорізької Січі

Загадковий острів Хортиця – колиска Запорізької Січі

острів Хортиця

Загадковий острів Хортиця, розташований серед широкого Дніпра, одне з найцікавіших історичних місць Україні, зараз його розвиток пов’язаний з туризмом, поліпшується інфраструктура цього острова. Створюються нові музеї, будуються стилізовані садиби. У 2007 році острів Хортиця виборов статус одного з «Семи чудес України» – неподалік острова збереглися знамениті дніпровські пороги, від яких і походить назва міста Запоріжжя, геологія гранітного скелястого острова, його рослинний і тваринний світ унікальні.

острів Хортиця

Острів Хортиця можна назвати і грандіозним пам’ятником історико-культурної спадщини – тут жили скіфи і печеніги, їх сліди перебування знайдені під час археологічних розкопок. А з початку XVI століття Хортиця стає колискою Запорізької мережі, саме тут з’явилося перше козацтво, а місце в ті часи називали Запоріжжям, а згодом, за часів розквіту Козацької Республіки, острів став її центром, свого роду столицею. До цих пір острів приваблює відлунням козацького героїзму, можна уявити, як до нього підходили швидкі козацькі «чайки», а серед експозицій місцевих музеїв можна побачити старі предмети, якими користувалися ще скіфи і печеніги.

острів Хортиця

острів Хортиця

Туристів приваблює і дивовижна мальовнича природа острова , він з двох сторін омивається буйними водами Дніпра, оспіваного українськими поетами, над рікою височать скелі, перед якими знаходиться вузький піщаний берег. На острові зберігся зелений ліс, не зворушений протягом тривалого часу, а навесні і влітку він розквітає яскравими фарбами польових квітів. І пейзаж, і легендарне історичне минуле, нагадує про найяскравіший період історії України, і стилізовані козачі садиби, що виникли на острові в останньому десятилітті, привертають не тільки групи туристів із Запоріжжя і жителів інших українських регіонів, а й іноземних туристів з багатьох країн світу.

острів Хортиця

Музеї острова і їхні багаті експозиції нагадують, головним чином, про козацькому минулому Хортиці. Згідно з історичними документами, укріплене поселення козаків було засновано на острові в 1556году, цьому сприяв Дмитро Вишневецький, завданням якого була охорона кордонів Речі Посполитої – польсько-литовської держави, до складу якого в ті часи входила і Україна. Мала Хортиця, завдяки своєму зручному розташуванню, підходила і для відбиття набігів кримських татар, і для здійснення походів на татарські землі. Укріплене козацьке поселення сприяло і заселення краю – під захистом війська будувалися садиби, освоювалася земля, розбивалися сади, розширювалися городи, засівалися хліба, велися й інші види господарської діяльності. З часом байраки, яри, балки і інший не дуже зручні для сільськогосподарської діяльності місцевості були освоєні, в них розміщувалися пасіки та інші промисли, якими займалися козаки, що були одночасно і військові, і ремісниками, і господарями оброблюваної ними землі. Так дика, непридатна пустеля, звана диким полями, облагороджувати і перетворювалася на очах, перетворюючись на успішне господарство.

острів Хортиця

У 1778 році був складений детальний план острова Хортиця, розташованого посеред Дніпра, на якому відзначили територію лісової зони, лугів, зимівників, а також інших промислів. На цьому історичному документі позначені і «володіння» козацької верхівки – зимовники Івана Шевця, Федора шльопанці, Степана Вергеріна, Василя Кнішенко, Івана Тарана, Семена Кравця, Івана Птахи. Серед відомих запорізьких козаків, які проживали на острові Хортиця, згадуються Головко, Довгалі, Громуха, Замет та інші. На південній стороні острова перебувала незаселена територія, що отримала назву Великий Луг, вона призначалася для полювання, випасу худоби, риболовлі та багатьох інших промислів, якими займалися українські козаки. Від цих територій сьогодні залишилися лише плавні, після будівництва Каховського водосховища в середині ХХ століття, більша частина придніпровської території Запорізької землі опинилася під водою.

острів Хортиця

Навколо Хортиці – найбільшого Дніпровського острова, розташовані пороги, скелі і більш дрібні острова, які є частиною національного заповідника. На півночі заповідної території височать Три Стовпи – скелі Диван, Похилий і Середній Стовп, а проходи між ними до сих пір вважаються воротами, провідними на територію Хортиці. Скалу Диван нерідко називають Кріслом Катерини, з нею пов’язана одна гарна легенда, пов’язана з ім’ям російської імператриці Катерини II, що пропливає по Дніпру повз острова в 1787 році під час своєї поїздки в Херсон, чутка стверджувала, що самодержиця, затримавшись тут, відпочивала саме на цій скелі.

острів Хортиця

На території острова збереглося кілька балок, до яких відноситься і Костіна Балка, раніше належала зимували тут козакам Швець і Кості, по-німецьки назва балки звучить як «Кронелехт», а за довгу довгасту форму в народі цю балку називали Тещин язик. Далі знаходиться Липова балка, в якій в минулі часи росли могутні запашні липи, тут була і пасіка, але сьогодні від тих старих лип вже нічого не залишилося.

острів Хортиця

Звідси видно ще один невеликий острів, що омивається швидкими водами Дніпра, – острів Розстебін , який отримав назву в честь одного з козаків – Розстеби, цей острів має і другу назву – Вербка, так як його території повністю заросла осокою і верболозом. За часів Запорізької Січі територія острова була набагато більше нинішньої – його велика частина зараз покрита водами Дніпра. До 1871 року поряд знаходився ще один острів – Великий дубовий, який вже давно не існує, він був змитий повінню.

острів Хортиця

Пройшовши на захід острова Хортиця, можна побачити два великих озера з чистою і прозорою водою – один з них називається Велика Домаха, інший – Мала Домаха, а місць з такою назвою на території Запорізької Січі було багато, згадувалася і річка Домаха, і сторожовий пост, і навіть острів. Швидше за все, така назва закріпилася від будівництва тут землянок, які захищали від вітру рибалок, селян і українських козаків, однак ця версія не підтверджена дослідниками.

острів Хортиця

На території заповідника Хортиця, в старому руслі Дніпра, знаходиться ще один острів, який зараз називають Байда , в колишні часи він згадувався в джерелах як Мала Хортиця, а на плані – як острів Верхнехортіцкій, саме тут розташовувалася стара верф. На цьому острові археології зробили найбільшу кількість цікаві знахідок, багато з яких відносяться до епохи бронзового століття, але найбільша кількість знайдених предметів належить до періоду українського козацтва. Прогулюючись по острову, до цих мор можна побачити залишки укріплень і сліди верфі, тут були знайдені козацькі сокири, рушниці та шаблі, монети із золота, срібла і міді, а також наконечники стріл скіфів і печенігів.

острів Хортиця

В даний час Хортиця відроджується, а Запорізька Січ на ній, хоча і стилізована, відновлюється з небуття, всі знайдені предмети зберігаються в спеціально відкритих на острові музеях, а в садибах туристи можуть ознайомитися з козацьким побутом.

острів Хортиця

Джерело: www.vsviti.com.ua/


Комментарии:

Добавить комментарий