Важка спадщина СРСР. П’ять техногенних чудес України

Важка спадщина СРСР. П’ять техногенних чудес України

В Україні знаходяться декілька об’єктів, які вражають своїми масштабами. Мільйони рублів були витрачені на їх створення, але вони так і не запрацювали на повну потужність.

Фонд Вікімедія нещодавно опублікував 12 кращих українських робіт, надісланих на конкурс Вікі любить Землю. У конкурсі брали участь знімки, які ілюструють природні пам’ятки України. Але в нашій країні є і рукотворні споруди, які також можуть претендувати на диво. Правда, практично всі вони не функціонують, ставши нагадуванням про минулу велич.

Балаклава, Крим

Ця колишня військова база – один з найбільших об’єктів, покинутих після розпаду СРСР. Хоча майже півстоліття тому вона була найсекретнішим комплексом на Чорному морі.

Спадщина СРСР

База підводних човнів і ядерних боєприпасів біля невеликого поселення Балаклава була побудована в 1961 році. Там же проводився і ремонт підводних човнів. У доках могло сховатися до 14 субмарин, а весь комплекс був здатний витримати прямий удар ядерної бомби потужністю до 100 кт.

Спадщина СРСР

Військові закинули об’єкт в 1993, і тільки в 2003-му там влаштували музей. За 10 років занепаду місцеві жителі розтягли практично весь комплекс на металобрухт.

Спадщина СРСР

Зараз по території 15 тис м. водять екскурсії. У комплексі знаходяться моделі кораблів і підводних човнів, зразки озброєння та інша техніка.

Станція вивчення іоносфери

Перед самим розвалом СРСР під Харковом побудували станцію іоносферних досліджень. Це була відповідь Радянського Союзу на американський проект HAARP на Алясці, який успішно функціонує і сьогодні.

Спадщина СРСР

Комплекс станції складався з декількох антенних полів і гігантської параболічної антени діаметром 25 метрів, здатної випромінювати потужність близько 25 МВт.

Спадщина СРСР

Зараз це обсерваторія при Інституті іоносфери. На повну потужність комплекс не використовується.

Загоризонтна РЛС Дуга. Прип’ять

Побудована в 1985 році для виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет. Пропрацювала установка менше року. Гігантські антени висотою 150 метрів споживали таку кількість електроенергії, що були побудовані практично впритул до Чорнобильської АЕС і, природно, припинили свою роботу разом з вибухом станції.

Спадщина СРСР

У даний момент у Прип’ять, і в тому числі до підніжжя РЛС, навіть возять екскурсії туристів.Але забиратися на 150-метрову висоту ризикують лише одиниці.

Спадщина СРСР

Будувати Дугу (Або Чорнобиль-2) почали в 1970 році. Загоризонтна РЛС в Прип’яті – це лише передавальна позиція. Її приймаюча частина знаходиться в 60 кілометрах, поблизу містечка Любеч Чернігівської області. Там від антен залишилося куди менше – місцеві жителі розібрали.

Космодром в Сімферополі

Запасний аеродром в Сімферополі призначався для посадки радянського орбітального корабля багаторазового використання Буран. Основний злітний комплекс для нього був побудований на Байконурі. Для страховки і аварійної посадки майже одночасно почали проектувати (наприкінці 70-х) відразу дві посадочні смуги – на Далекому Сході і в Криму.

Спадщина СРСР

Орбітальний корабель приземлився на Байконурі, резервна смуга в Криму не знадобилася.

Для приземлення радянського човника потрібна була міцна злітна смуга не менше двох кілометрів. Адже орбітальний комплекс вагою близько ста тонн сідав на дуже великій швидкості. Тому потрібен був особливо міцний бетон. Роботу військових будівельників контролювали представники не тільки космосу, але і КДБ. До Навесні 1987 все було готове. А в 1989 році після всіх випробувань смугу в Криму прийняли.

Спадщина СРСР

Зараз найбільша (її загальна довжина з аварійними полями 4200 метрів) злітно-посадкова смуга України використовується для прийому цивільних літаків. Згодилося і будівля контрольно-диспетчерського пункту. Правда, техніку, призначену для автоматичної посадки «Бурана», звідти викинули.

Кримська АЕС

Будівництво Кримської атомної електростанції почалося в 1975 році прямо в степу. Спочатку хотіли запустити два енергоблоки (загальною потужністю 2000 мегават). А потім вирішили «накрити» електроенергією весь півострів.

Спадщина СРСР

Будівництво призупинили після аварії в Чорнобилі. До 1989 року вважалося, що на місці будівництва АЕС не може бути сильних землетрусів, і конструкції були розраховані на поштовхи максимум шість балів. Але потім з’ясувалося, що на Керченському півострові можливі всі дев’ять балів.

Спадщина СРСР

У грандіозне будівництво вклали 500 мільйонів рублів і законсервували. А після розвалу СРСР зняли охорону. За кілька років більшу частину техніки і металу вкрали.

Джерело: www.vsviti.com.ua


Комментарии:

Добавить комментарий